Chinese Espresso – Pogovor z avtorico Grazio Ting Deng

Chinese Espresso – Pogovor z avtorico Grazio Ting Deng

Dne 16. aprila 2025 je Martina Bofulin organizirala spletni dogodek, ki ga je gostila Delovna skupina za migracije in delo v okviru CHERN (China in Europe Research Network). Dogodek je bil posvečen predstavitvi nove knjige Chinese Espresso: Contested Race & Convivial Space in Contemporary Italy (Princeton University Press, 2024), ki jo je napisala Grazia Ting Deng. Sledil je pogovor med avtorico in Martino Bofulin ter izmenjava mnenj z občinstvom v živo.

O knjigi

V svoji knjigi Chinese Espresso Grazia Ting Deng raziskuje presenetljiv vzpon t. i. “kitajskega espressa” v Italiji, kjer kitajski priseljenci vse pogosteje vodijo bare in kavarne, v katerih strežejo kultni italijanski espresso. Kar je bilo nekoč izključno italijanska tradicija, danes ohranjajo kitajski baristi, ki z uporabo družinskega dela in lokalnega znanja oblikujejo nove pomene teh prostorov.

Avtorica skozi etnografsko raziskavo v Bologni pokaže, kako so ti priseljenci preoblikovali družbene vloge v okolju, ki jih še vedno pogosto dojema kot tujce. Njihova prisotnost osvetljuje širše premike v postmodernem in postkolonialnem mestnem življenju ter ponuja močan primer, kako se kulturne tradicije lahko razvijajo preko nepričakovanih akterjev – ne le kot ohranjevalcev, temveč tudi kot nosilcev sprememb.

O avtorici

Grazia Ting Deng je predavateljica antropologije na Brandeis University. Doktorirala je na Kitajski univerzi v Hongkongu, nato pa je delovala kot podoktorska raziskovalka na Brown University in kot štipendistka Marie Skłodowska-Curie na Univerzi Ca’ Foscari v Benetkah. Njeno raziskovalno delo se nahaja na presečišču kitajske diaspore in migrantske Italije, pri čemer se osredotoča na migracije, raso in etničnost, zdravje, urbano sobivanje ter globalni kapitalizem.

Vsebinski okvir dogodka

Dogodek je bil organiziran v sodelovanju z ZRC SAZU v okviru raziskovalnega projekta Uprostorjanje migrantov na mikroravni: Restavracije kot prostori stika (sofinanciran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, št. J6-60098). Dogodek je del širših prizadevanj za spodbujanje znanstvenih izmenjav in kritičnih razprav o prepletih migracij, dela in dediščine v sodobni Evropi.