Blog

Tematska konferenca Mednarodne geografske zveze – Dediščinske geografije: politike, raba in upravljanje s preteklostjo

27. in 28. maja 2021 je v organizaciji Univerze v Salentu v italijanskem mestu Lecce potekala tematska virtualna regionalna konferenca Mednarodne geografske zveze z naslovom Dediščinska geografija: Politike, raba in upravljanje v preteklosti. Načrtovana je bila sicer v živo v letu 2020, a je njeno uresničitev preprečil izbruh svetovne pandemije COVID-19. Prispevki z vsega sveta, predstavljeni…
Read more


31. 05. 2021 0

Zagon novega projekta, ki ga financira ARIS: Uprostorjanje migrantov na mikroravni: Restavracije kot prostori stika

Z zagonskim srečanjem 8. januarja se je pričel projekt »Uprostorjanje migrantov na mikroravni: Restavracije kot prostori stika«. Člani projektne skupine so se seznanili z namenom in cilji projekta ter diskutirali o posameznih temah, ki jih bodo obravnavali v okviru projekta. Namen projekta je raziskati družbeno umeščenst migrantov na mikroravni s poudarkom na restavracijah kot institucijah, ki so bile tako v preteklosti kot tudi sedaj pomembna ekonomska…
Read more


04. 02. 2025 0

Liminalna krajina: Zapiski s hodinarja po Firenško-Prateški ravnini

Avtor Leone Contini, umetnik in antropolog, opisuje svojo izkušnjo hodinarja z raziskovalci programske skupine Dediščina na obrobju, ki so spomladi 2024 raziskovali migrantske prostore toskanske pokrajine. Razmišlja o tem, kako krajino vedno oblikujejo ljudje, ki tam živijo, kar lahko privede do novih elementov kot so npr. kitajske vrste buč in drugih vrtnin, in se sprašuje…
Read more


28. 01. 2025 0

Episkop

V sredo, 8. 1., ste lepo vabljeni na zagonski dogodek projekta Episkop, v Knjigarno kavarno Maks v Novi Gorici. Episkop je program ZRC SAZU, ki v okviru Evropske prestolnice kulture GO! 2025 osvetljuje mnogotere preteklosti, raznolike sedanjosti in možne prihodnosti Goriške. Na uvodnem dogodku bomo predstavili celoten letni program ZRC SAZU, osrednji del večera bo…
Read more


05. 01. 2025 0

Objavi znanstvenih člankov

Konec leta 2024 sta izšla dva prispevka sodelavke Špele Ledinek Lozej. V monografiji New Horizons for the Alps, ki sta jo uredili Almut Schneider in Elisabeth Tauber in obravnava etnografske in antropološke raziskave v alpskem prostoru vsled družbeno-kulturnih sprememb zavoljo podnebnih sprememb, turizma ter različnih gospodarskih in okolijskih pritiskov, je objavila prispevek o dolgoletnem raziskovanju…
Read more


03. 01. 2025 0

Hodinar po Vipavskem gričevju (22.–24. 10. 2024)

Člani programske skupine Dediščina na obrobjih smo med 22. in 24. oktobrom 2024 spoznavali območje Vipavskega gričevja oz. del Zgornje Vipavske doline, natančneje – naselja: Podbreg, Podnanos, Podraga, Goče, Erzelj, Slap pri Vipavi, Planina nad Ajdovščino, Šmarje, Vrtovče, Tevče in Dolenje, Lože, Manče, Kodreti, Dolanci, Spodnja Branica, Branik, Preserje in Vipavski Križ. To je bil…
Read more


17. 12. 2024 0

Pregled narečnega gradiva v zapuščini Luciena Tesnièra

Mladi raziskovalec Miha Sušnik z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je v času od 21. do 26. oktobra 2024 obiskal Rokopisni oddelek Narodne knjižnice Francije v Parizu (Bibliothèque nationale de France, Département des manuscrits), kjer si je ogledal in popisal slovensko narečno gradivo v zapuščini Luciena Tesnièra. Gre za prvi korak v…
Read more


27. 11. 2024 0

Konferenca »Mobilna dediščina«

Na konferenci z naslovom »Mobilna dediščina«, ki se je odvila 16. in 17. septembra 2024 na Finskem (Helsinki), so bila obravnavana vprašanja kulturne dediščine poti in hoje. Konferenca je bila organizirana sledeč naslednjim tematskim sklopom: Zgodovinski in prihodnji pogledi na kulturno dediščino hoje; Družbeni in politični pogledi na lokalne in globalne prakse hoje; Prihodnje vizije…
Read more


26. 11. 2024 0

Simpozij kritične psihologije

Potekal je že 8. simpozij kritične psihologije v Istanbulu v organizaciji društva TODAP, tokrat prvič s številčno mednarodno zasedbo iz Evrope in Azije. Udeležila se ga je tudi sodelavka programske skupine dediščina na obrobjih, ki je s kolegico iz Centra za socialno psihologijo FDV UL predstavljala psihološke učinke spremenjenih načinov bivanja v sodobnem svetu ob…
Read more


26. 11. 2024 0

Planšarstvo v Bohinju

13. novembra 2024 je bila v Knjigarni kavarni Maks predstavitev monografije Anke Novak Planšarstvo v Bohinju: »Vse svoje življenje sem pustil v siru«. Monografija je sad dolgoletnega raziskovalnega dela Anke Novak, upokojene kustosinje Gorenjskega muzeja, in prinaša celovit pregled planinstva ter s sezonsko pašo povezanega življenja in kulture v Bohinju od najzgodnejših (znanih) virov pa…
Read more


14. 11. 2024 0

Beograjski knjižni sejem 2024

Beograjskega knjižnega sejma se je letos kot ena izmed treh tujih vabljenih avtoric udeležila tudi članica programske skupine Dediščina na obrobjih Nataša Rogelja Caf. Na sejmu je predstavila svoj antropološki potopis z naslovom Trinajsti mesec, ki je leta 2023 izšel v srbskem prevodu pri založbi Izdavačka Kuća Geopoetika. Več na povezavah: https://sajamknjiga.rs/sr/program-2024/atlas-opisan-nebom-gosca-sajma-natasa-rogelja-slovenija/ https://ekspres.net/scena/natasa-rogelja-ljude-je-nekada-vodila-ideja-danas-ih-pokrece-teskoca-23-10-2024


07. 11. 2024 0