Blog

Tematska konferenca Mednarodne geografske zveze – Dediščinske geografije: politike, raba in upravljanje s preteklostjo

27. in 28. maja 2021 je v organizaciji Univerze v Salentu v italijanskem mestu Lecce potekala tematska virtualna regionalna konferenca Mednarodne geografske zveze z naslovom Dediščinska geografija: Politike, raba in upravljanje v preteklosti. Načrtovana je bila sicer v živo v letu 2020, a je njeno uresničitev preprečil izbruh svetovne pandemije COVID-19. Prispevki z vsega sveta, predstavljeni…
Read more


31. 05. 2021 0

Hodinar po Vipavskem gričevju (22.–24. 10. 2024)

Člani programske skupine Dediščina na obrobjih smo med 22. in 24. oktobrom 2024 spoznavali območje Vipavskega gričevja oz. del Zgornje Vipavske doline, natančneje – naselja: Podbreg, Podnanos, Podraga, Goče, Erzelj, Slap pri Vipavi, Planina nad Ajdovščino, Šmarje, Vrtovče, Tevče in Dolenje, Lože, Manče, Kodreti, Dolanci, Spodnja Branica, Branik, Preserje in Vipavski Križ. To je bil…
Read more


17. 12. 2024 0

Pregled narečnega gradiva v zapuščini Luciena Tesnièra

Mladi raziskovalec Miha Sušnik z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je v času od 21. do 26. oktobra 2024 obiskal Rokopisni oddelek Narodne knjižnice Francije v Parizu (Bibliothèque nationale de France, Département des manuscrits), kjer si je ogledal in popisal slovensko narečno gradivo v zapuščini Luciena Tesnièra. Gre za prvi korak v…
Read more


27. 11. 2024 0

Konferenca »Mobilna dediščina«

Na konferenci z naslovom »Mobilna dediščina«, ki se je odvila 16. in 17. septembra 2024 na Finskem (Helsinki), so bila obravnavana vprašanja kulturne dediščine poti in hoje. Konferenca je bila organizirana sledeč naslednjim tematskim sklopom: Zgodovinski in prihodnji pogledi na kulturno dediščino hoje; Družbeni in politični pogledi na lokalne in globalne prakse hoje; Prihodnje vizije…
Read more


26. 11. 2024 0

Simpozij kritične psihologije

Potekal je že 8. simpozij kritične psihologije v Istanbulu v organizaciji društva TODAP, tokrat prvič s številčno mednarodno zasedbo iz Evrope in Azije. Udeležila se ga je tudi sodelavka programske skupine dediščina na obrobjih, ki je s kolegico iz Centra za socialno psihologijo FDV UL predstavljala psihološke učinke spremenjenih načinov bivanja v sodobnem svetu ob…
Read more


26. 11. 2024 0

Planšarstvo v Bohinju

13. novembra 2024 je bila v Knjigarni kavarni Maks predstavitev monografije Anke Novak Planšarstvo v Bohinju: »Vse svoje življenje sem pustil v siru«. Monografija je sad dolgoletnega raziskovalnega dela Anke Novak, upokojene kustosinje Gorenjskega muzeja, in prinaša celovit pregled planinstva ter s sezonsko pašo povezanega življenja in kulture v Bohinju od najzgodnejših (znanih) virov pa…
Read more


14. 11. 2024 0

Beograjski knjižni sejem 2024

Beograjskega knjižnega sejma se je letos kot ena izmed treh tujih vabljenih avtoric udeležila tudi članica programske skupine Dediščina na obrobjih Nataša Rogelja Caf. Na sejmu je predstavila svoj antropološki potopis z naslovom Trinajsti mesec, ki je leta 2023 izšel v srbskem prevodu pri založbi Izdavačka Kuća Geopoetika. Več na povezavah: https://sajamknjiga.rs/sr/program-2024/atlas-opisan-nebom-gosca-sajma-natasa-rogelja-slovenija/ https://ekspres.net/scena/natasa-rogelja-ljude-je-nekada-vodila-ideja-danas-ih-pokrece-teskoca-23-10-2024


07. 11. 2024 0

Razumeti mejo

17. oktobra 2024 je bila v Knjigarni kavarni Maks v Novi Gorici predstavitev knjige Capire il confine: Gorizia e Nova gorica: Lo sguardo di un’antropologa indaga la frontiera (Razumeti mejo: Gorica in Nova Gorica: Pogled antropologinje, raziskovalke meje). Giustina Selvelli Butkovič v knjigi preučuje meje, ločnice in obrobja, ki so vedno gibljiva, protislovna, nestabilna. Osredinja…
Read more


06. 11. 2024 0

Obeleževanje 150. obletnice Mlekarskega društva Poljubinj

15. novembra 1874 se je združilo enajst poljubinjskih kmetov in ustanovilo prvo mlekarsko zadrugo na današnjem Slovenskem območju. 150. letnico ustanovitve bo lokalna skupnost praznovala s serijo predavanj v Poljubinju, Ljubinju in Zatolminu. Uvodno predavanje pa je bilo v sodelovanju Tolminskega muzeja in Raziskovalne postaje ZRC SAZU v Novi Gorici v Tolminu, v okviru prireditve…
Read more


12. 10. 2024 0

17. vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo

17. vzporednice med slovensko in hrvaško etnologijo, ki so jih 3 in 4. oktobra 2024 v Brežicah organizirali Slovensko etnološko društvo, Hrvaško etnološko društvo in Posavski muzej Brežice,  so bile posvečene sledem čezmejne mobilnosti. Trideset predavateljev in predavateljic je govorilo o sledeh preteklih čezmejnih mobilnosti, o njeni predmetnosti in virtualnosti ter o sledeh mobilnosti nečloveških…
Read more


05. 10. 2024 0

Konferenca VANDA – dnevi antropologije na Dunaju

Med 23. in 25. septembrom je na Dunaju potekala vsakoletna konferenca VANDA, ki jo organizira oddelek za socialno in kulturno antropologijo Univerze na Dunaju. V treh dneh se je sočasno odvilo štiriintrideset tematskih sklopov (med njimi štirje študentski) in pet odprtih sklopov. Konferenca je bila tematsko izjemno raznolika, predstavlje raziskave so segale na področja antropologije…
Read more


30. 09. 2024 0