Blog

Tematska konferenca Mednarodne geografske zveze – Dediščinske geografije: politike, raba in upravljanje s preteklostjo

27. in 28. maja 2021 je v organizaciji Univerze v Salentu v italijanskem mestu Lecce potekala tematska virtualna regionalna konferenca Mednarodne geografske zveze z naslovom Dediščinska geografija: Politike, raba in upravljanje v preteklosti. Načrtovana je bila sicer v živo v letu 2020, a je njeno uresničitev preprečil izbruh svetovne pandemije COVID-19. Prispevki z vsega sveta, predstavljeni…
Read more


31. 05. 2021 0

Mediteranska dieta: med zdravjem, dediščino in trajnostjo

Hrana in načini prehranjevanja so, kot so ugotovili številni avtorji in avtorice (gl. npr. Brulotte in Di Giovine 2014; Ledinek Lozej in Šrimpf Vendramin 2020), pogosto dovzetni za dediščinjenje, in sicer predvsem zaradi povezovalne vloge hrane v skupnosti ter identifikacijskega in afektivnega potenciala. Prav zato sem svoje raziskovalno usposabljanje na Univerzi Ramon LLull v Barceloni…
Read more


04. 03. 2024 0

Ribe in dediščina – primer ciplja in gojenega brancina v severovzhodnem Jadranu

Riba ni zgolj primerek morskega vretenčarja, ki za velik del človeštva predstavlja ključen prehrambni vir. Lahko je tudi pokazatelj, kako dediščina kot posebna vrsta imaginarija izpričuje družbene, kulturne, politične in gospodarske spremembe. Po Salazarju (2012) so imaginariji “družbeno posredovani reprezentacijski sklopi, ki so v interakciji z osebnimi predstavami ljudi in se uporabljajo kot sredstva za…
Read more


16. 02. 2024 0

2023 konferenca švicarskega Združenja za študije znanosti, tehnologije in družbe v Baslu

  Od 31. avgusta do 1. septembra 2023 je švicarsko Združenja za študije znanosti, tehnologije in družbe (STS-CH) organiziralo mednarodno konferenco v Baslu. Na konferenci so bili predstavljeni metodološki in teoretični prispevki s področja STS, dogodek pa je spodbujal izmenjavo med različnimi disciplinami. Konferenca je obravnavala sledeča vprašanja. Kako različni režimi znanja oblikujejo družbeno identiteto,…
Read more


30. 01. 2024 0

Delavnica “Global China from the ground up”, Ljubljana, 8. junij 2023

Zaradi geopolitičnih napetosti postaja vse težje razumeti, kako kitajske multinacionalke v državni in zasebni lasti upravljajo svoje razmeroma nove oblike naložb v obliki razvejanih mrež podružnic, prevzemov, skupnih podjetij in pogodbenih lokacij po vsem svetu. Martina Bofulin z ZRC SAZU in Igor Rogelja z UCL sta zato organizirala enodnevno intenzivno delavnico, ki je vključevala primere…
Read more


19. 01. 2024 0

Hodinar po severnem istrskem odseku balkanske migrantske poti

12-15 septembra 2023 smo v okviru projekta Biografije istrskih poti, kjer je vključenih tudi več sodelavcev programa Dediščina na obrobjih, prehodili del severnega odseka balkanske migrantske poti, ki poteka preko istrskega polotoka, sem imela vseskozi občutek, da hodim po staro-novih poteh, ki prečijo staro-nove meje.  Nobena pot ali meja ni povsem sovpadala, a območje je…
Read more


13. 12. 2023 0

Brati gore – Leggere le montagne – Lire les montagnes – Berge lesen – Reading mountains

Alpska konvencija v sodelovanju z različnimi partnerji že od leta 2015 obeležuje mednarodni dan gora, 11. december, s festivalom »Brati gore.« ZRC SAZU je letošnje leto sodeloval pri izvedbi festivala v Kobaridu, kjer je 7. decembra skupaj s Posoškim razvojnim centrom in Ekomuzejem iz Humina pripravil predstavitev dvojezične slovensko-italijanske strokovne monografije Skupno sirarstvo v vzhodnih…
Read more


12. 12. 2023 0

Rabe črnske preteklosti v Združenih državah Amerike

Raziskovanje rab preteklosti v Združenih državah Amerike (naprej ZDA) je vse prej kot enostavno početje, saj so sodoločene s procesi, ki segajo v predkolonialni, kolonialni in imperialistični kontekst družbe, dediščina [heritage] pa se pomensko bolj veže na korenine [roots], rodovnik, kot gradnjo nacije. Ne samo, da se gibljemo na neevropskem terenu, v katerega se svojevrstno…
Read more


11. 12. 2023 0

Raziskovalno usposabljanje na Univerzi Ramon LLull v Barceloni

V okviru projekta »PoPMeD-SuSDeV – Populacijska medicina in trajnostni razvoj«, sofinanciranega v okviru Ukrepov Marie Skłodowska-Curie (MSCA) programa Obzorja Evropa, so se poleti in jeseni tri sodelavke Heriskopa, Martina Bofulin (vodja projekta za ZRC SAZU), Špela Ledinek Lozej in Nataša Rogelja Caf, raziskovalno usposabljale na Univerzi Ramon Llull (Barcelona, Španija). Namen projekta, ki ga vodi…
Read more


11. 12. 2023 0

Izid 3. zvezka Slovenskega lingvističnega atlasa

Marca 2023 je izšel tretji zvezek Slovenskega lingvističnega atlasa – SLA (z zelo obsežno knjigo komentarjev). Pri vseh treh zvezkih (SLA1: Človek: telo, bolezni, družina iz 2011, SLA2: kmetija in SLA 3: Kmetovanje: orodje, opravila) je sodelovala tudi dialektologinja Tjaša Jakop. Novost tretjega zvezka sta prosojnici z imeni krajev ter narečno razdelitvijo, ki ju lahko…
Read more


14. 11. 2023 0

Sejati prihodnost, žeti skupnosti: Praznovanje dvajsete obletnice Unescove Konvencije za ohranjanje nesnovne kulturne dediščine

Z geslom »Sejati prihodnost, žeti skupnosti« (ital. Seminare futuro, raccogliere comunità) je Arhiv za etnografijo in družbeno zgodovino (ital. Archivio di Etnografia e Storia Sociale) pri Deželi Lombardiji 9. novembra 2023 praznoval dvajseto obletnico Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine (2003). V dopoldanskem delu so se zvrstili številni govorci, ki so in še spremljajo…
Read more


14. 11. 2023 0